Käesolev juhend on uuendatud vastavalt Raamatupidamise Toimkonna 06.05.2020 avaldatud selgitustele kajastada töötasu hüvitis sihtfinantseerimisena.
Artikkel: Raamatupidamise Toimkond avaldas selgitused töötukassa töötasu hüvitise kajastamise kohta
Selgituse tekst ise siin ja RTJ 12 Sihtfinantseerimine
Kui Töötukassa poolt on töötajale makstud hüvitist, mis peab hilisemal perioodil kajastuma keskmise palga arvestuses, siis tuleb selle programmi sisestamiseks teha mõned täiendused.
Valige “Lisa uus hüvitis või eritasu”
Selle hüvitise summat ettevõte ei deklareeri ega tasu makse, kuid rakenduvad maksud tuleb märkida sama moodi, kui töötasule. Vastavalt Raamatupidamise Toimkonna avaldatud selgitusele kajastatakse ka see hüvitis ettevõtte palgakuluna. Määramata jäävad Tasuarvestuse reeglid, sest hüvitise summa arvutab Töötukassa.
Kui Töötukassale on toetuse saamiseks taotlus esitatud ja kinnitus saadud, koos nende poolt arvestatud summaga, siis lisage uus palgaarvestus. Arvestamise kuupäev ja arvestusperiood valige selle järgi, mis kuu eest see hüvitis on. Tavapärase tasuliigi asemele valige “Töötukassa töötasu hüvitis” ja märkige brutosumma, mis on Töötukassa otsuses. Maksud arvestatakse nii, nagu töötajal tavaliselt, ainult tulumaksuvabastuse summat ei saa hüvitisel tulumaksu arvestamisel märkida.
- Kuna hüvitis on vaja kajastada bilansis sihtfinantseerimisena, siis tuleks kontode alla lisada juurde uus konto Raamatupidamine -> Kontod (konto lisamisest lähemalt).
- Kui konto lisatud, siis tuleks see lisada ka bilansi seadetesse, Lühiajaliste kohustiste all Sihtfinantseerimise reale. Aruannete seadete muutmisest lähemalt siin
- Pangakontod ja kassad alla tuleks lisada uus konto/kassa. Selle nimetuseks võikski panna “Töötukassa“, finantskontoks valige loodud sihtfinantseerimise konto ja kirjeldusse võite märkida “Töötukassa hüvitis”. Konto lisamisest täpsemalt siit: Pangakontod ja kassad (lisamine/muutmine)
- Kui Teil on avatud hüvitise arvestus, siis valige Toimingud menüüst -> Märgi makstuks ja valige konto/kassa -> Töötukassa. Kuupäev võib olla see, mil Töötukassa tegi makse töötajale (või otsuse kuupäev). Kuna ettevõttel endal ei teki maksukohustust riigi ees, siis on kõige lihtsam nii töötasu, kui maksud korraga makstuks märkida.
- Väljamakse kandes kajastatakse vaikimisi Maksude ettemaksu konto (1520), praegusel juhul on vaja muuta finantskannet ja asendada ettemaksukonto tasaarvelduste kontoga (9999). Seda selleks, et ettemaksu konto liikumistes ei kajastuks liigset infot ja võrreldes selle konto liikumisi EMTA ettemaksukonto liikumistega, oleks pilt selgem.
Maksude tasaarvelduse kohta tuleb selles osas teha eraldi finantskanne. Lisage see sama kuupäevaga, mis on väljamakse kuupäev. Maksude summad deebet poolele ja kreeditpoole kontoks on samuti 9999 Tasaarveldused. Nii saame tasaarvelduste konto kenasti nulli ja bilanss on tasakaalus.
Kui on aeg sihtfinantseerimisena kajastatud summa tuludesse kanda, siis lisage finantskanne:
DEEBET 2520 Töötukassa hüvitis
KREEDIT 4990 Muud äritulud
Lisaküsimuste korral kirjutage meile support@simplbooks.ee
Teie tagasiside on meile oluline - Kirjuta kommentaar: