Ühendusesiseste ostude kajastamine (teenused)

Pöördmaksustatavate ühendusesiseste teenuste ja kaupade (kulud, mitte laokaup) korrektseks kajastamiseks käibemaksu aruandes on vaja kasutada õigeid kulukontosid (käibemaksu aruandes õigetele ridadele kirjeldatud) ja õigeid käibemaksu liike.

Nõuanne Kui on tegu ühendusesiseselt soetatud LAOKAUPADEGA, siis on vaja tegutseda pisut teisiti. Selle kohta saate lugeda juhendist: Ühendusesiseste ostude kajastamine – laokaubad

Raamatupidamine -> Kontod alt on võimalik vaadata millised kontod on juba vaikimisi olemas ühendusesiseste soetuste kajastamise jaoks:

Samuti saab vaadata käibemaksu aruande seadetest, kus need kontod kajastuvad:

Enne 11.03.2022 loodud keskkondade vaikeseadete nägemiseks kliki siin

Sellise seadistuse korral arvestatakse ainult kontosid aruande koostamisel, kuid mitte käibemaksu liiki. Seega tuleb siin kindlasti kasutada õigeid kontosid.

Pöördmaksustamise korrektseks toimimiseks on kontod aruande seadetes real 1 ja ridadel 6 või 6.1 (vastavalt sellele, kas kaup või teenus).
Nagu pildilt näha võib, on osad kontod seadistatud vahemikena. See tähendab, et kui lisate konto juurde sellesse vahemikku, siis on see automaatselt olemas aruandes ja ei ole vaja eraldi lisama hakata. Konto 5060 on üksi lisatud, aga vajadusel saate teha ise täienduse, et kontosid juurde lisada.

Kuna käibemaksuaruandesse jõuavad andmed konto + käibemaksu liik andmete põhjal, siis on võimalik kasutada ka samu kulukontosid, mida kasutate Eesti tarnijatelt teenuste ostmisel (näiteks samaliigiline teenus nii Eesti, kui ühendusesiseselt tarnijalt). Sellisel juhul tuleb ise vajalik kulukonto juurde lisada aruande seadetesse.

Ostuarve sisestamine

Teenuste ost


Kaupade ost

 

Nõuanne Pöördkäibemaks arvutatakse ainult käibemaksu aruandes ja see ei kajastu ostuarve kandes. 

Kuidas kontrollida, kas on ikka õigesti arvutatud käibemaks?
Kui kahtlete ja soovite kontrollida arvutuste õigsust, siis klikake käibemaksu aruande vaates aruande read lahti. Nüüd näete kontosid ja summasid, millest vastava rea summa koosneb.   
Arvutage välja pöördmaksuna kajastatav käibemaksu summa (siin praegu 130.00).
Aruande ande real 5 kajastatud summast lahutame maha 1510 Sisendkäibemaks konto summa (kui on autokulude või põhivara käibemaksu, siis need ka) ja järgi peab jääma see 130.00. Kui nii on, siis on selle poolega kõik korras. 
Rea 4 kontrolliks leidke ainult müügitulu käibemaksu summa (siin 701.00). Lahutage real 4 kuvatud summast see maha ja järgi peab taas jääma 130.00. Kui nii on, siis on ka sellega poolega korras. 

 

Täiendavate küsimuste korral kirjutage meile support@simplbooks.ee 

Kas kasutusjuhendist oli abi?

Seotud juhendid

Teie tagasiside on meile oluline - Kirjuta kommentaar: