Artiklid

SimplBooks tarkvaras on kasutusel kahte tüüpi artiklid: teenuse artiklid ja laoartiklid. Artiklite kasutamine ei ole kohustuslik, kui müüte teenuseid ja ei vaja laoarvestust. Teenuste müümisel on hea kasutada artikleid juhul, kui müüte eri liiki teenuseid ja soovite nende üle eraldi müügitulu kontodel arvestust pidada.

Uusi artikleid on võimalik lisada kahel moel:
1. lisades ükshaaval Ladu -> Artiklid -> Uus artikkel
2.
importides CSV formaadis failist vajalikud andmed. Importimise kohta saate lähemalt lugeda  Artiklite import juhendist 

Artiklitele koode luues võiksite välja mõelda ühtse loogika. Nimekirja järjestamise mõttes on numbrite kombinatsioon kõige lihtsam valik. Mõelge läbi, kui palju võiks artikleid vaja olla ning vastavalt sellele tekitage endale numbrikombinatsioon. Näiteks: arvate, et artiklite arv jääb alla 100, siis on sobilik numbrivalik alates 01-99 või arvate, et artikleid on rohkem vaja, siis numbrivalik 0001-9999. Nullid on algusse pandud selle mõttega, et siis on kõik artiklikoodid ühe pikkusega ja visuaalselt hea jälgida. Artikleid arvele valides otsitakse nii koodi kui nime järgi, seetõttu pole vaja muretseda koodide meeldejätmise pärast.

Teenuse artiklid

  1. Kood – peab alati unikaalne olema. Artikli kood ei tohi sisaldada tühikuid, kaldkriipsu, alakriipsu, koma, ei soovita kasutada ka jutumärke (võivad importimisel-eksportimisel segadust põhjustada). Koodi maksimaalne pikkus on 20 tähemärki, e-arve saatmisel jäetakse pikematel koodidel lõpud ära.  
  2. Nimetus – vaikimisi esimesena keskkonna kasutamise keeles artikli nimetus.
  3. Lisa (muuda) tõlge – klikates sellele lingile saate sisestada tõlke nimetusele (keskkonnas aktiivsed keeled). See on vajalik täita juhul kui koostate müügiarveid ka teistes keeltes.
  4. Kirjeldus – sinna on võimalik lisada täiendavat infot artikli kohta, ei ole kohustuslik täita. Kui täidetud, siis kajastub arvel ja tuleks arvestada ka tõlke lisamise vajadust.
  5. Ühik – kohustuslik väli (tk, rull, tund jms), vajadusel lisage ka tõlge.
  6. Vaikimisi kogus arvel – kui täidetud, siis artikli arvele valimisel pannakse arvele see kogus (saab muuta), võib jätta täitmata.
  7. Artikli tüüp – teenuse artikli puhul peab olema täpike paremal pool.
  8. Müügitulukonto – kui kasutate sama artiklit Eesti ja välisklientidele müügi korral, on see parem tühjaks jätta. Vaikimisi võetakse müügitulu konto käibemaksu liigi seadetest (kui ei ole km kohustuslane, siis automaatsete kannete seadetest). Artikli kaardile märgitud tulukontot arvestatakse peamise tulukontona ja käibemaksu liigi tulukontot eiratakse.
  9. Kulukonto – kasutades artikleid kuluarvete sisestamisel, tuleb siin määrata vajalik kulukonto.
Nõuanne Pane tähele, et kui soovid arveid koostada ka inglise, soome või vene keeles, peavad tõlked olema samuti lisatud (nimetus, kirjeldus, ühik), vt punkt 3.

  1. Müügihinna arvestus – teenuste puhul alati valik “fikseeritud hind
  2. Ühiku müügihind – kui konkreetset teenust müüakse alati ühe hinnaga (nt teenuste puhul 1 tunni hind), siis määrake hind. Seda välja ei pea täitma. Kui on täidetud, siis vajadusel saab müügiarvel hinna ka üle kirjutada.
  3. Hind KM-ga – märgitakse juhul, kui soovite artiklile määrata müügihinna koos käibemaksuga. Kui artikli hind on määratud koos käibemaksuga, siis on soovitav sisestada müügiarveid ka koos käibemaksuga. Sõltuvalt summadest ja ümardamisest võib tekkida muidu väikseid erinevusi lõppsummades.
  4. Käibemaksu liik – ei ole kohustuslik. Võite kasutada juhul, kui artikliga peab alati olema kindel käibemaksu liik seotud
Laokauba artiklid

  1. Kood – peab alati unikaalne olema. Artikli kood ei tohi sisaldada tühikuid, kaldkriipsu, alakriipsu, koma, ei soovita kasutada ka jutumärke (võivad importimisel-eksportimisel segadust põhjustada). Koodi maksimaalne pikkus on 20 tähemärki, e-arve saatmisel jäetakse pikematel koodidel lõpud ära.  
  2. EAN – valikuline võimalus, Eestis on kasutusel peamiselt 13 või harvem ka 8 numbrilised triipkoodid. Artikli kood ja EAN ei tohi kattuda.
  3. Nimetus – vaikimisi esimesena keskkonna kasutamise keeles artikli nimetus.
  4. Lisa (muuda) tõlge – klikates sellele lingile saate sisestada tõlke nimetusele (keskkonnas aktiivsed keeled). See on vajalik täita juhul kui koostate müügiarveid ka teistes keeltes.
  5. Kirjeldus – sinna on võimalik lisada täiendavat infot artikli kohta, ei ole kohustuslik täita. Kui täidetud, siis kajastub arvel ja tuleks arvestada ka tõlke lisamise vajadust.
  6. Ühik – kohustuslik väli (tk, rull, tund jms), vajadusel lisage ka tõlge.
  7. Vaikimisi kogus arvel – kui täidetud, siis artikli arvele valimisel pannakse arvele see kogus (saab muuta), võib jätta täitmata.
  8. Artikli tüüp – laoartikli puhul peab olema täpike vasakul pool.
  9. Müügitulukonto – kui kasutate sama artiklit Eesti ja välisklientidele müügi korral, on see parem tühjaks jätta. Vaikimisi võetakse müügitulu konto käibemaksu liigi seadetest (kui ei ole km kohustuslane, siis automaatsete kannete seadetest). Artikli kaardile märgitud tulukontot arvestatakse peamise tulukontona ja käibemaksu liigi tulukontot eiratakse.
  10. Laokonto – vajalik määrata, eriti kasulik juhul, kui artiklit ostetakse alati ühte lattu. Vajadusel saab laokontot ostuarvel vahetada.
Nõuanne Pane tähele, et kui soovid arveid koostada ka inglise, soome või vene keeles, peavad tõlked olema samuti lisatud (nimetus, kirjeldus, ühik), vt punkt 4.

  1. Ühiku ostuhind – kui täidetud, siis kasutatakse ostutellimust/ostuarvet sisestades. Artikli omahinna aluseks võetakse toote ostuhind ostuarvelt.
  2. Müügihinna arvestus – valikus on juurdehindluse protsent või fikseeritud hind. Juurdehindluse kasutamisel märkige protsent ainult numbriliselt, ilma % märki lisamata.

NõuanneKui ostuhind on märgitud, kuid müügihinna arvestus on “määramata“, siis märgitakse müügihinnaks ostuhind. Seega kontrollige alati, et müügihinna arvestus oleks valitud. 

Täiendavate küsimuste korral kirjutage meile support@simplbooks.ee 

Kas kasutusjuhendist oli abi?

Seotud juhendid

Teie tagasiside on meile oluline - Kirjuta kommentaar: