Muudatused põhivara kaardil

Põhivara kaardil on vajadusel võimalik muuta põhivara amortisatsioonimäära, teha vara allahindlus või lisada väärtuse kasv läbi põhivarale tehtud parenduste (ostuarvete alusel).

Eesti finantsarvestuse reeglite järgi ei ole vara väärtust lubatud üles hinnata. Täpsemat infot põhivara arvestamise reeglite kohta saate lugeda Raamatupidamise Toimkonna juhendist (RTJ) 5 Materiaalsed ja immateriaalsed põhivarad. Kõik juhendid on leitavad Riigiteataja lehelt.

Muudatuse lisamiseks tuleb minna põhivarakaardile: Raamatupidamine -> Põhivara ja avada põhivara kaart, mida soovite muuta.

Põhivara kaardil näete paneeli “Muudatused põhivara arvestuses“, uue muudatuse lisamiseks klikake tekstil “Lisa uus põhivara arvestuse muudatus“.

Alljärgnevalt on kirjeldatud võimalused, mida teha saab.

Põhivara amortisatsioonimäära muutmine
Põhivarakaardile algselt määratud amortisatsioonimäära võite muuta ainult sama aasta sees, kui on soov algusest peale teise määraga arvestada. Kui põhivara on soetatud eelmisel majandusaastal (või veel varem) ja aastaaruanded on esitatud, tooks algse määra muutmine kaasa ka aastaaruannete muutmise kohustuse. Seetõttu tulebki amortisatsioonimäära muudatused lisada “Muudatused põhivara arvestuses” paneelil, see ei muuda varasemaid perioode.

Näide
Algselt on töömasina kasutusajaks ajaks hinnatud umbes 7 aastat ja amortisatsiooninormiks on määratud 15%

Mõni aeg hiljem vaatab juhatus selle hinnagu üle ja leiab, et tegelikult on masinat võimalik kauem ettevõtluses kasutada ja otsustab, et uueks amortisatsioonimääraks 10%.
Esimene uue amortisatsioonimääraga arvestatud kanne peab olema jaanuaris 2025. Meile on näha, et esimene kanne on tehtud 30.09.2023, seega koostab süsteem automaatselt kulukanded iga kuu 30.kuupäeval.
Muudatused põhivara arvestuses” paneelil klikake tekstil “Lisa uus põhivara arvestuse muudatus“, avanevas vaates määrame muudatuse kuupäevaks 30.12.2024, s.t viimase vana määra järgi tehtud kande kuupäeva.

  1. Muudatuse kehtivuse alguskuupäev.
  2. Uus amortisatsioonimäär.
  3. Salvestage muudatus.

Pärast muudatuse salvestamist tuleb ette käsklus “Koosta uued amortisatsiooni kanded!“, vajutage kindlasti “Koosta” nupule, nii saab süsteem korrektselt kanded üle arvutada.
Vaadates amortisatsiooni ajaloo paneelil summasid, on näha kulukande summa muutus alates 30.01.2025 kandest.

Kokkuvõtteks:

  • Põhivara üldandmetes võib muuta amortisatsiooninormi ainult soetamise aastal, s.t kuni veel selle majandusaasta kohta ei ole aastaaruannet esitatud.
  • Uue amortisatsioonimäära kehtivuse alguskuupäev peab olema sama, mis on viimase eelmise amortisatioonimääraga kande kuupäev.

Põhivara parenduse lisamine
Parendustega seotud kulutused lisatakse materiaalsete põhivarade soetusmaksumusele ainult juhul kui need vastavad materiaalsete põhivarade mõistele ja vara bilansis kajastamise kriteeriumitele (sh tõenäoline osalemine tulevikus majandusliku kasu tekitamisel).

Tavapärased hooldus ja remondikulud kajastatakse perioodi kuludena.

RTJ 5 Parendused, remont ja hooldus (punktid 31, 32)

Näide
1. Põhivarana arvel olevale töömasinale tehakse mootori kapitaalremont ja see pikendab töömasina kasutusiga. Remondi arve sisestatakse ostuarvena,  real tuleb kasutada sama põhivara kontot, mis on parendatava põhivara kaardil. Käibemaksu liigiks samuti põhivara soetamine.

2. Ostuarve salvestamisel pakub süsteem uue põhivara kaardi loomist, siin tuleb kindlasti valida “Ei

3. Minge põhivarakaardile ja “Muudatused põhivara arvestuses” paneelil klikake tekstil “Lisa uus põhivara arvestuse muudatus“. Avanevas vaates hakake “Alusdokument” lahtisse kirjutama parenduse arve rea sisu või ostuarve numbrit, kui see leitakse, klikake reale selle valimiseks.

4. Kui arve rida valitud, määratakse muudatuse kuupäevaks automaatselt ostuarve kuupäev ja uueks soetusmaksumuseks on algne soetusmaksumus + parendus.

  1. Kehtiv alates kuupäev – ostuarvelt, ei ole muudetav.
  2. Uus soetusmaksumus – algne soetusmaksumus + parenduse ostuarve summa, ei ole muudetav.
  3. Salvestage muudatus.

5. Pärast muudatuse salvestamist tuleb ette käsklus “Koosta uued amortisatsiooni kanded!“, vajutage kindlasti “Koosta” nupule, nii saab süsteem korrektselt kanded üle arvutada.
Vaikimisi tuleb ette esimese amortisatsioonikande kuupäev ülearvutamise alguseks, see võib jääda, sest ülearvutamise ei muuda varem tehtud kannete summasid. Kui soovite, võite “uued kanded alates” kuupäeva vahetada viimase vana summaga amortisatsioonikande kuupäeva vastu.

6. Käesoleva näite puhul hakkas muudatus kehtima 12.05.2025, seega esimene uue summaga amortisatsioonikanne peab olema 31.05.2025. Amortisatsiooni ajalugu paneeli andmetest saame kontrollida amortisatsiooni summat ja jääkväärtust.

  1. Amortisatsioonikanne algse soetusmaksumuse järgi.
  2. Esimene uuendatud summaga kanne. Muudatus hakkas kehtima poole kuu pealt, seega ei ole terve kuu eest arvestatud uue soetusmaksumuse järgi.
  3. Täies ulatuses uue soetusmaksumuse järgi arvestatud.

Kokkuvõtteks:

  1. Sisestage parendusega seotud ostuarve, pidage meeles põhivara konto valimine.
  2. Ärge laske uut põhivara kaarti luua.
  3. Lisage põhivara kaardil muudatus valides kindlasti alusdokumendi.
  4. Lubade amortisatsioonikanded üle arvutada, isegi juhul, kui muudatus on tehtud jooksva kuu sees ja ei ole vaja eelmise perioodi kandeid üle arvutada.
  5. Kontrollige amortisatsiooni ajalugu paneelilt, et oleks muutunud jääkmaksumus ja amortisatsioonikande summa (pärast seda, kui esimene uue summaga kanne peab olema koostatud).

Täiendavate küsimuste korral kirjutage meile support@simplbooks.ee

Kas kasutusjuhendist oli abi?

Seotud juhendid

Teie tagasiside on meile oluline - Kirjuta kommentaar: