Põhivara arvele võtmine

Uus põhivara võetakse SimplBooksis arvele menüüvalikus: Tehingud > Ostuarved
NB!
Olemasolevat põhivara, mis on soetatud enne SimplBooksiga liitumist, saab võtta arvele vastavalt juhendile: Kuidas olemasolevat põhivara SimplBooksi üle tuua?

Põhivara ostuarvega arvele võtmine

Põhivara soetamise ostuarvet sisestades on oluline valida ostuarve reale sama või sarnane konto, mis on menüüvalikus: Seaded > Automaatsed kanded alt salvestatud finantskonto põhivarale. Uue konto puhul tähendab see siis kontosid 18xx. Mõistlik oleks enne arve sisestamist seda kontrollida ja vajadusel muuta. Kui see siiski ununeb ja põhivara kaarti ei teki, siis avage lisatud ostuarve muutmiseks ja salvestage lihtsalt üle.

Ostuarve sisestamine

Menüüvalikus Tehingud > Ostuarved > Uus ostuarve.

Sisestage ostuarve andmed nagu tavaliselt. Erinevuseks põhivara arvele võtmisel on see, et ostuarve ridade plokis peaks “konto” väljal kasutama mõnda põhivara kontot, mis vaikimisi kontoplaanis on numbriga “18xx“.

  1. Konto – sisestada põhivara finantskonto (vaikimisi kontoplaanis 18xx)
  2. Sisu – sisesta põhivara nimetus
  3. Summa – soetamise summa (ilma km-ta)

Kui kõik vajalik info on lisatud, vajutage nupule “Salvesta ostuarve”. Kui kõik on korrektselt sisestatud, tekib ostuarvele seotud põhivarade paneel kus on näha seotud põhivara(d).Kui teil on automaatsed finantskanded seadistatud tekib koheselt ka seotud finantskanne. Põhivara puhul on võimalik käibemaksu automaatselt eraldi konteerida. Selle jaoks on Seaded > automaatsed kanded > Põhivara lehel eraldi konto seadistamise väli nimega “Põhivara käibemaks ostul“.

Avage “Luubi” märgist põhivara, vaadake üle amortisatsiooni määrangud.

Põhivarakaardi täitmine

  1. Amort. aastas – aastane amordi arvestamise protsent, millest oleneb kaua vara kavatsetakse kasutadas (nt.  kui vara kasutusiga määrata 5 aastat siis tuleks siia sisestada 20% ehk arvutuskäik 100% / 5 a = 20 %)
  2. Põhivara amort. (bilanss) – millisele kontole kantakse amortisatsioon bilansis ehk siis põhivara kulum ja väärtuse langus. Vaikimisi on määratud sama konto, mis põhivara automaatsete kannete seadetes.
  3. Põhivara amort. (kasumiaruanne) – millisele kontole kantakse amortisatsioon kasumiaruandes. Vaikimisi on määratud sama konto, mis põhivara automaatsete kannete seadetes.
  4. Esimene amort. kanne – vaikimisi väärtus sõltub põhivarade kesksetest seadetest – selleks võib olla kas soetamise kuupäevale järgneva kuu algus või seotamise kuupäev. Seda kuupäeva võib muuta – järgmised amortisatsiooni kanded tehakse samal või võimalikult lähedasel kuupäeval.
  5. Asukoht – vabatekst põhivara asukoha sisestamiseks. Kui hakkate asukohta sisestama, siis pakub süsteem välja ka eelnevalt sisestatud asukohti kiiremaks sisestamiseks.
  6. Alusdokument – viide ostuarve reale mille alusel põhivara kaart koostati. Niikaua kui põhivara kaart on ostuarve reaga seotud ei saa nt põhivara nimetust, väärtust ja soetamise kuupäeva muuta.

Vajutada nupule “Salvesta põhivara”

 

Kas kasutusjuhendist oli abi?

Seotud juhendid

Teie tagasiside on meile oluline - Kirjuta kommentaar: